Ekskursija į Nekilnojamo Turto Registrą


Prieš kurį laika teko man proga pamatyti iš arčiau Nekilnojamo Turto Registro Centrą. Sis Registro Centras susijęs su Juridinio Asmens Registro Centru --- dalis to paties registro tik paprasčiausiai kituose patalpose. Sakyta kad Nekilnojamo Turto Registro Centras „sename pastate“ ir Juridiniu Asmenų Registro Centras naujai pastatytam dangoraižy. Iš visu Ekskursiniu Vizitu štai buvo mano pirmas. Per si vizitą aš su kėliom kitom specialistėm iš savo kabineto nuėjom Kudirkos gatvėn į šį Registro pastatą. Nuėję i vieta sutiko mus Registrų centro direktoriaus pavaduotojas Romualdas Kasperavičius. Jis aparode atnaujintas patalpas, rodydamas kabinetus ir susirinkimo kambarius. Mus toliau nuvedę i Bendra Susirinkimo kambarį kur mūsų lauke „Power Point“ pristatymas. Visi prisėdo prie stalo ir p. Kasperavičius pradėjo savo paruosta pristatymą. Nors buvau susipažinus su šią registro veikla (http://stazuote.blogspot.com/2009/07/nekilnojamo-turto-kadastras-ir.html) man buvo įdomų sužinoti kad Lietuvos Nekilnojamo Registro ir Kadastro Centras labai pažengęs ir net naudojamas kaip po vienas iš Europos pavyzdingiausiu sistemų. Pagal si registrą ne tik žmogaus vardas ir turtas yra registruojamas bet taip pat kadastrai (žemėlapiai), nuotraukos, sklypo ir pastato planai, bei specifine informacija kas liečiant pastato komunalinius mokesčius (utilities), senumą, ir vertinimą. Skirtingai kaip Amerikoj, šią informacija nėra vieša (public records) ir yra laikoma slaptai. Pats savininkas turi leidimą savo nuosava informacija matyti, bet negali savo kaimynu duomenis sužinoti.

Nors eilini žmones negali registru centru viešai naudotis, yra „Pirmoji duomenų gavėju klase“ kurioje susidaro visos įstaigos kurios gali viešai naudotis šia baze. Šioje klasėj randasi notarai, draudimo kompanijos, kredito įstaigos, advokatai, saugumo institucijos, bankai skolų išieškojimo įmonės, antstoliai, ir kiti asmenys kurie turi įstatymų nustatyta teise gauti duomenis apie asmenų turto turima. Yra taip pat antros ir trečios klases duomenų gavėjų kurie gali registro centru duomenis ribotai peržiūrėti ir naudoti.

Romualdas Kasperavičius toliau parode kaip šią duomenų baze veikia duodant pavyzdžius namo kurio duomenys jau suruošti bazėj. Matėm namo matus, nuotraukas, sklypo žemėlapius, ir informacinis puslapius apie pastato detales. Visi registruoti duomenys vienoj vietoj, ir labai aišku ir lengva naudotis.

Kilo man klausimu kad nors Lietuvos nekilnojamo turto registras labai organizuotas ir gana sklandžiai veikiantis kodėl 40 procentu gyvenamuoju vietų Lietuvoj neturi pilna adresą? Esu mačiusi priemiesčiuose ir kaimuose kad nebūna gatvių pavadinimų ar namo numerio. Kaip tada gali būti kad registro sistema tokia stipriai išsivysčius nors dar pagrindine registravimo informacija (būtent gatves pavadinimas) neegzistuoja? Atsakymas yra tai kad Nekilnojamo Turto Registras tiesioginiai registruoja žemes sklypą, ir namą, bet nebūtina turėti adresą. Nors adresą turėti svarbu ir Registru Centras ir Teisingumo Ministerijos Registro Departamentas skatina kad savivaldybes įvardintu ir oficialiai išskirstytu namu numerius ir gatves pavadinimus, tiesiog nėra nei Ministerijos nei Registro Centro valioj šią informacija sukurti arba priversti savivaldybes šią informacija sukurti.

Padiskutavus šią tema su bendradarbėm, taip pat kyla mintis adreso reikšmė ir svarbumas Lietuvoje. Žvelgiant iš savo Amerikietiškos pasaulėžiūros, aš neišsivaizduoju kaip šalis galėtu normaliai vykdyti registrą be žemes adresu. Giliau pagalvojus ir išgirdus kitu nuomones, adresas gal ir nėra toks būtinas dalykas Lietuvoj koks jis yra Amerikoj. Lietuvos dydis toks pat kaip „West Virginia“ o žmonių skaičius mažiau nei New Yorko miestas. Aišku Lietuvoj miestuose namai ir gatves pažymėtos, tačiau kaimuose žmones neturi adresu ir kai kurie gal mano kad jiems jų ir nereikia. Būna kad kaime tik testovi keletą nameliu, ir visi tu nameliu gyventojus pazysta. Čia gali išsiusti močiutei kaime laišką „Salomėja Idzeliene – Kaimynu Kaimas“ ir stebuklingai laiškas nueis be jokiu gatves pavadinimu ar namo numerio.

Nors be adresu žmones šiaip bei taip žmones susisiekia, adresu neturėjimas didele problema. Paštas, balsavimas, ir paprasčiausiai susisiekimas kliūna kai normalaus nurodyto adreso nėra. Kita bendradarbe pasakojo kad neseniai su šeima pastate namą Traku rajone 15 minučių nuo Vilniaus. Ji įregistravo savo namą Registru Centre, sumokėjo mokesčius, ir vis tiek savivaldybe nesuteikia jai adresą. Ji sake kad ji jau 3 laiškus yra parašius savivaldybei prasydama oficialaus adreso bet lyg šiol atsakymo nesulaukė. Yra savivaldybes darbas suteikti savo gyventojams adresą ir tai savivaldybes kalte kad šiais atvejais nepadaryta. Iš kitos puses sakoma kad savivaldybės neturi pakankamai pinigu, ypač pinigu skirti adreso davimui. Prieš pinigai yra paskirstyti adresavimo reikalams, pirmojoje vietoje gal yra svarbesni savivaldybes reikalai (t.y. apsauga, sveikata, šveitimas). Galu gale jei savivaldybe neturi jėgų pagrindinius žmonių rūpesčius sutvarkyti, kaip toliau galėtu jie gatvių pavadinimus ir namu numerius išdalinti.

Aplamai mano ekskursija i Nekilnojamo Turto Registrą išmokino tiek apie pati registrą tiek apie gilesnius reikalus miesto planavime ir tvarkoj. Smagu sužinoti kad Lietuvos Nekilnojamo Turto Registras vienas is stipriausiu ir geriausiai veikiančių registrų. Įdomu pabrėžti kad Lietuviai veda seminarus kitom šalim kaip geriau suorganizuoti savo registrą ir kadastrą.

Visit to a Notary


“A notary is an individual authorized by the state that gives legal effect to undisputed individual rights of natural and legal persons and legal facts, ensures the protection of lawful interests of such persons and the state.”

“Notaras yra valstybes įgaliotas asmuo, įvertinantis neginčijamas fiziniu ir juridiniu asmenų subjektines teises ir juridinius faktus bei užtikrinantis šių asmenų ir valstybes teisėtų interesų apsaugą”
Lietuvos Respublikos notariato įstatymo 2 straipsnis

In America the responsibilities of a notary vastly differ from the responsibilities of a notary in Lithuania (and most of Europe). While in America a notary is nothing more than a “free stamp” a person can receive from their local bank or attorney’s office, notaries in Lithuania do much more than just approve a person’s signature. A notary in Europe is a highly skilled profession which not only entails verifying signatures, but also checks the legitimacy of documents, prepares needed paperwork for registration and other services, and serves as the intermediary for legal transactions. Notaries are compensated by the individual seeking the services. They are state mandated but receive no state funding. In some transactions, a flat rate is paid for the services, and in other cases- a percentage of the value (Ex. Property) is taken.

Because the registration process that I am learning about within the Ministry of Justice inevitably uses the services of notaries, my director thought that it would be a valuable experience to meet with a notary in Vilnius and see first hand their involvement in this process. One afternoon last week, my director Klaidas Navickas and I walked to a neighboring notary office for this up-close look. A few steps past our Ministry of Justice and atop a hill (with panoramic views of the city) we entered a newly constructed office of Notary Snieguole Navickaite. Although my director and the notary have the same last name Klaidas joked that they are not officially related, adding “Navickas” is like a Lithuanian version of “Smith”. Both Klaidas and Snieguole graduated from Vilnius University with degrees in Law, and have kept in touch ever since. Any legal matters Klaidas has he brings to her.

Having entered the Notary office, we were greeted by a receptionist at the front desk, walking further to a common meeting room with a formal dining room and television, and finally to the sophisticated minimalistic office where Snieguole sat waiting for us. As common European etiquette my director pulled a bottle of sparkling wine from his bag, and a box of chocolate truffles placing them on the dining room style table thanking Snieguole for taking time to meet with us. Informal introductions began and once Snieguole and I were better acquainted, she began to show how she prepares and affirms documents. As one would expect, all notaries use a central electronic database to input information and while paper copies must still be sent and given to clients, the grunt of the work is done through a computerized system uniform to every notary in Lithuania. Snieguole described that she primarily prepared documents for the buying and selling of property – a process which I associated with the work of a Broker in the United States. Once the documents are prepared all parties are given a copy of the material, a copy is saved and archived by the notary, and a copy is brought (usually by the client) to the Rėgistrų Centras where it is registered in the national roster.

Serving as a “Broker” is only one aspect of the Notary’s jobs. Snieguole described the process of preparing and registering Final Testaments, and how ultimately it is the Notary who keeps the sealed Will---only releasing it upon a person’s death or upon the wishes of the writer. Snieguole said that while some people like to write the Will in her presence, others simply give her a sealed envelope which she notarizes, and laughs that “for all I know people are putting in pictures of their cats and giving them to me!.” Although it is optional to have a Notary look over the Testament, Snieguole cautioned that if a professional does not look it over, many problems with ownership and debt may arise when the time comes to inherit the goods/property. She then said that once a Final Testament is set, she informs the Hipotekas Registras “Central Mortgage Office” (the place with the misleading name that also registers wills) that she has in her possession that particular testament.

Also, in talking Snieguole, she voiced her memories of the cumbersome beginnings for notaries in Lithuania after Independence. Uniformity and order have come over time, and tools such as computers and internet speed up the process of verifying the authenticity of documents. Unlike the United States, Lithuania as a country has a more skeptical mentality. Where in most cases people would not think twice about the authenticity of a document or signature in the United States, I feel that business transactions and even innocent daily activities are done with caution. Former Minister of Justice Vytautuas Pakalniskis once said to me “You Americans believe in the good in people, us Lithuanians are skeptical about everything”. Of course in light of that happened with the financial scandals in US (i.e Bernie Madoff) I believe Americans will too naturally highten their skepticism, yet to contastantly live in a world of skepticism where any piece of paper brings the sent of skepticism is also not good. Safeguards essentially complicate the system, but perhaps allow Lithuanians a piece of mind.

All in all it was interesting meeting with Notary Snieguole Navickaite. Because the role of a notary is practically non-existent in America (even Jennifer Lopez is said to have the License to stamp), it was important for me to know how large their role in a society is. In learning more about this European system therefore, I understand a different approach to achieving the same order. Where attorneys and brokers take care of property and legal matters for example, a notary is responsible for the same duties.

Trip to the Central Mortgage Office


In learning about all of the aspects of the registry system in Lithuania my director organized a field trip to the Centrine Hipotekos Įstaiga - Central Mortgage Office.

This Mortgage Office has the following functions. It manages:

1. Mortgage Register

2. Register of Property Seizure Acts

3. Register of Wills

4. Register of Marriage Settlements

5. Register of Pre-nuptial Contracts

6. Submitting data concerning registers which are being managed; following the order provided by the legal acts

7. Determining connections and exchanging available data with the other registers of the State

8. Performing other functions prescribed by the legal acts.


Don’t let the name fool you! Although the formal title Central Mortgage Office instantly eludes that this body is purely a Mortgage registration office, it does (as listed) much more. Part of the reason why the name of this establishment is so deceiving is due to the fact that when a title for this entity was being thought of “Registru Centras” Registry Center was taken by the other organizations mentioned in the blog that register Legal entities and Property. There is talk of combining all of the registering bodies in Lithuania into one Registry Center, however this will take time. It was also suggested that when the Central Mortgage Office was formed, because it had the expertise and the technology to register things, in time it naturally received more responsibilities and things to register.

Three Registry Specialists from my department and I went to the Central Mortgage Office last week. Taking just a few minutes to walk over to the building, we entered and met the Director of Registry. The director- Antanas Baronas casually introduced himself, and quickly began scurrying through the labyrinth of hallways and narrow staircases, pointing out all the improvements they had made in the past few years. He stopped to point out a sequence of pictures of what the building looked like before the Ministry of Justice renovated it for the Central Mortgage Office. My eyes were shocked to see how dilapidated the building was before the reconstruction. While the basic form of the building still existed, the broken windows revealed weeds growing inside the rooms, and an open ceiling letting the elements into the architectural treasure. While in the United States such an eyesore would have long ago been torn down replaced by a CVS Pharmacy, yet in Lithuania the building was completely overhauled and now put to practical use. The building maintains it’s “Smetona Era” dignity and sits in an area highly tracked by tourists. It was a great financial and cultural investment to restore the building, and now workers and onlookers alike can respect it's restored beauty.

In addition to my architectural fascination with the building, I did also find what went on inside interesting! Continuing on the tour, the other girls and I entered a large executive style meeting room where a power point presentation and a Legal Staff sat formally around the table waiting for us. We were invited to be seated, and found pens and pads of paper placed in from of each of our seats. The lights dimmed, and the power point about the Central Mortgage Office began. An overview of the functions was displayed followed by statistical information regarding what the Central Mortgage Office registers and how the respective registries have changed over time. They cited how the economic crisis has increased Property Seizure Acts (growing from a handful a week to 20 a day) and how the mortgage register has decreased because people are no longer buying homes at the same rate as a few years ago. Regarding the register of pre-nuptial contracts, I found it interesting that this practice is not very popular and as one specialist said “eludes that a person is thinking about divorce before they are even married”. Interestingly enough, the divorce rate in Lithuania is similar to that in the United States and I gather that the more westernized Lithuania becomes, the more such practices will be used.

Regarding the Register of Wills, I found it interesting to learn that all wills are endorsed by a Notary, kept by the Notary, and registered in the Register of Wills at this Central Mortgage Office. I asked the question - if the Will is kept in the hands of a Notary, why further register it. The answer is that many times family members mentioned in a person’s final testament are unaware who the Notary holding on to the will is. The Will itself is kept as an utmost secretive sensitive document, and will only be shown to anyone with the approval of the writer (and obviously becomes open in the event of the writer’s death). Sometimes the Notary may die or move offices, and relatives have a hard time retrieving the final written statement. The Registry of Wills therefore serves as a general database that does not contain the secrets of the final testament, rather makes note of the Notary (name, address) holding on to the paper.

During my trip to the Lithuanian Central Mortgage Office, I further gained understanding regarding the process and bodies involved in the registration process. This field trip clarified the misconceptions I had regarding the title of the establishment, and allowed me to analyze and make conjectures about the Lithuanian economy based on the graphs and expert analysis that was presented to me. I believe that I am gaining a “micro” look into on small part of the Lithuanian Governmental System, but from this one small part I gain a deeper grassroots understanding of what is going on. The structure and function of something as simple as a “registry” gives me deep insight into all other facets of the political system.

Paskutiniai (nors dar ne paskutiniai) Ispudziai


Nežinau net kaip apibudinti savo paskutinius įspūdžius apie stažuote ir gyvenimą Lietuvoj. Manau kad galėčiau pradėti sakydama kad mano laikas toks prasmingas ir įdomus buvo dėka labai malonių ir dosnių žmonių. Nuo darbovietes Teisingumo Ministerijoj iki nauju pažinčių mieste ir kaime, man ne tik gamta ir vietove palieka įspūdi, bet ir tie žmones kurie mane ten priėmė. Iš savo stažuotes atsiimu visiškai nauja būdą žiūrėti i užsienio juridinę veiką, registravimą, ir valstybes įtaką kuriant ir atnaujinant įstatymus ir nuostatus. Man buvo proga dirbti ir bendrauti su žmonėmis teises srity, ir tai padeda man pačiai spręsti ar aš tokius darbus ar mokslus norėčiau siekti. Šią stažuote suteikia man proga naudotis savo lietuviu kalba ir politiniu mokslu žinias, ir tuo pačiu aš gerai jaučiuos kad profesinėje aplinkoje sugebėjau susikalbėti ir savo nuomone pasidalinti.

Visit to Seimas


During a routine meeting with my director Klaidas Navickas, I mentioned my interest in visiting the Lithuanian Seimas or Senate. To my surprise, the very next day he contacted an old colleague who hospitably agreed to give me a tour of the building and also further explain the structure of this political body. That same day I made my way over to the Seimas (conveniently located on the same street as the Ministry of Justice) and after a security check and showing proper identification, I was given a badge and let into the building. Once inside I was greeted by Irma Leonaviciute, a woman who formerly worked at the Ministry of Justice in the Department of Registry under my director. For the last year Irma has been working for the Seimo Teises ir Teisėtvarkos Komitetas – a committee involved in analyzing and drawing conclusions of bills and amendments before they are formally discussed during a Seimas session. She would be the one to lead me around the building and describe the order and schedule of what goes on in this political unit.

We started the “tour” in her office where Irma gave me a variety of information about Seimas, including a monthly magazine for Seimas members and a DVD usually only given to international representatives from different countries. She showed me the offices that she works with all along making connections and examples of similar American political positions or groups. She led me through long corridors with all of the offices of Seimas members, and showed me committee meeting rooms where the members meet to discuss their committee’s platforms and ideas. Along the hallway walls hung headshots of former members of the Seimas. Periodically we would stop and talk about a familiar face or name. From the faces of political leaders she created a web of connections of people and their political involvement. She cited the transfer of political ideologies from different political party groups, and highlighted the political paths people took to gain their positions. Having led me through the Seimas hallways we then made our way to different buildings and areas. We took a moment to stop at the old Seimas meeting room – a room which I remember seeing on television during the time of Lithuanian Independence in 1990. Irma mentioned that the current Lithuanian President: Dalia Grybauskaite, was also inaugurated in this hall a just few weeks ago.

We continued our tour and stopped again when passing an interesting above ground bridge that connects two of three Seimas buildings. Irma said that the project to connect the two buildings became very controversial when construction went over budget. Personally she said that the bridge is very convenient to have especially during the winter months. Having crossed the bridge, we ended up in the newer part of the Seimas complex. The offices where we had just come from were considerably more grey and drab than the brighter friendlier area we entered. Irma took me to an open area overlooking a front courtyard with tall stately iron gates. Looking out the window onto the courtyard Irma described that when “important international people” come, they open the large iron gates and role out the red carpet for the diplomatic welcome. The foreign dignitaries are then led into the bright open room that we were standing in, and some type of formal greeting is given. This welcome room was nicknamed the baseinas or swimming pool for its open floor plan with a lower central portion prime for a meeting or concert. It really did vaguely resemble a shallow swimming pool! The back wall was covered in bright yellow and orange stained glass, and the walls of the “swimming pool” were covered in the latest art exhibit. Irma mentioned that this area always has artwork on display, unfortunately she rarely has time to see them all!

We continued our tour through hallways and staircases, and ultimately ended up in the actual Seimas meeting area. Similar to what one would expect, the doors to the Seimas auditorium were closed and flat screen televisions resembled windows on the wall letting onlookers peak into what was going on inside. We opened the door and entered the second floor of the auditorium. A glass banister and half-wall was all the separated us from the actual meeting taking place on the first floor below. A wooden nutty monotone interior highlighted the large horizontally hanging Lithuanian flag at the crown of the assembly hall. There were distinct speaking voices with a constant hum of others talking and reacting

Where we were standing on the second floor our eyes were met with a few rows of theatre style seats, and a group of mothers with their children intensely listening to the discussions down below. We made our way around the curve of the second floor past five or six cameras and a group of casually dressed journalists to find a private section of seats to sit down in. We began to listen to the proceedings, and Irma began commenting on the members that were speaking and the party platforms they were representing. I found it to be a great treat to watch such proceedings with someone who knows the “inside scoop” and rumors associated with the members. She also explained to me that the amendment they were discussing was a very important controversial topic. She said that usually Seimas meetings are fairly dry and rhythmic, however today’s topic had an audience, and the attention of the media. What was this controversial topic that journalists and even mothers with their children gathered for?

In Lithuania, as in other European countries, mothers are given up to 2 years of maternity leave with 100% of their salary compensated their first year and 85% of their salary compensated their second year at home with their child. The government provides this compensation from social security funds and uses these funds not only to help families maintain their standard of living and provide for their family, but also to stimulate population growth. Now during the economic crisis that has hit the world, Lithuanians have been hit arguably harder than others. The bold economic growth Lithuania experienced in previous years provided more to loose during this current recession. Therefore, when government funds quickly began to dwindle with not enough money to handle all of the public funding it had promised, concessions needed to be made- thus the amendment to Motinystes Išmoka - Maternity Pay. While the amendment to the maternity pay would only lesson the percentage of money given to new mothers, the amendment would undermine what was promised, which is why when we entered the auditorium we saw mothers and children in silently protesting against the amendment.

I stayed with Irma well after work hours watching the debate take place. The Seimas members voted and re-voted different variations of the amendment, and on a large projected panel one could see the way every individual voted (or chose not to vote). Conservatives and Liberals debated the notions of value and family versus reality and debt. At the end of the debate, it was finally decided that the Maternity pay would be decreased by 10% stipulating that the floor of funding a person could receive would be no less than minimum wage.

I left the Seimas that evening full of new insights and thoughts. I really appreciated the time and effort Irma Leonaviciute took to so patiently explain inside information I would have otherwise never received. This trip to the Seimas also encouraged me to think about social issues in the United States. In Lithuania a 10% decrease in maternity pay was so widely debated, when Maternity Pay and other social guarantees for all American women does not even exist.

Nekilnojamo Turto Kadastras ir Registras

Nekilnojamo turto kadastro, Nekilnojamo turto registro ir turto vertinimo padaliniai – seniausia ir labiausiai išplėtota Registrų centro dalis.

Registrų centro nekilnojamojo turto kadastro ir registro padalinių svarbiausias uždavinys – administruoti kadastro ir registro sistemą, tvarkyti integruotą kompiuterinį duomenų banką, užtikrinti savininkams teisių į nekilnojamąjį turtą valstybės garantijas.

Pagrindiniai Nekilnojamojo turto registro plėtros veiksniai – nekilnojamojo turto restitucija, valstybinio turto privatizavimas, naujos statybos bei esamų statinių rekonstrukcija. Integruoti, išsamūs ir teisinį statusą turintys nekilnojamojo turto kadastro ir registro duomenys yra gyvybiškai svarbūs šiems procesams.

Pažymėtina, kad parengimo registruoti darbus (kadastrinius matavimus, individualų vertinimą) Registrų centro specialistai atlieka lygiavertėmis sąlygomis konkuruodami su privačiais matininkais ir vertintojais.

Ne kartą buvo teigiamai vertinami ir kiti nekilnojamojo turto kadastro ir registro duomenų bazės technologiniai ir programiniai sprendimai. Daugiatikslė nekilnojamojo turto registro duomenų informacinė sistema pripažinta viena pažangiausių Rytų ir Centrinėje Europoje. Lietuviškoji informacinė sistema dar prieš įstojimą į ES buvo įtraukta į pažangiausių Europos šalių bendrą projektą EULIS (Europos Sąjungos nekilnojamojo turto informacinė sistema).

2003 metais Registrų centro nekilnojamojo turto vertintojai, pasinaudoję registro duomenų baze ir išsamiai išanalizavę sandorių rinką, atliko pirmąjį masinį žemės vertinimą bei sudarė vidutinių žemės rinkos verčių žemėlapius. Už šį darbą jie pelnė Tarptautinės turto vertintojų mokesčiams organizacijos apdovanojimą. Už sukurtą masinę nekilnojamojo turto vertinimo sistemą 2007 metais prestižiniu apdovanojimu „Excellence in Valuation“ Registrų centrą apdovanojo tarptautinis Pajamų reitingavimo ir vertinimo institutas (Institute of Revenues, Rating & Valuation).

Svarbiausios Registrų centro funkcijos tvarkant nekilnojamojo turto kadastrą ir registrą:

registruoti nekilnojamuosius daiktus, daiktines teises į juos ir juridinius faktus;

atlikti nekilnojamojo turto kadastrinius matavimus;

atlikti kadastrinių matavimų bylų patikrą ir įvesti duomenis į kadastro duomenų bazę;

organizuoti ir atlikti nekilnojamojo turto rinkos tyrimus;

atlikti individualų ir masinį nekilnojamojo turto vertinimą;

sudaryti ir publikuoti Nekilnojamojo turto kadastro ir verčių žemėlapius;

rengti ir publikuoti Nekilnojamojo turto registro ir nekilnojamojo turto vertinimo statistinius duomenis;

teikti valstybės institucijoms, fiziniams ir juridiniams asmenims Nekilnojamojo turto kadastro ir Nekilnojamojo turto registro duomenis, geoduomenis, žemėlapius ir rinkos tyrimo duomenis.

Juridinių Asmenų Registras JAR

Juridinių asmenų registras, pradėjęs savo veiklą 2004 m. sausio 1 d., buvo kuriamas, sujungus juridinių asmenų registravimą Kultūros ministerijoje, Sveikatos apsaugos ministerijoje, Švietimo ir mokslo ministerijoje, Teisingumo ministerijoje, Ūkio ministerijoje, Lietuvos Banke, Statistikos departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, dešimties apskričių viršininkų administracijose, šešiasdešimtyje savivaldybių institucijų.

Standartizuojant registravimo procedūras, buvo nustatytos trys juridinių asmenų steigimo dokumentų atitikties galiojančiai teisei vertinimo institucijos: juridinio asmens ar jo padalinio dokumentų tikrumą, steigimo dokumento atitikimą įstatymų reikalavimams ir faktą, kad juridinį asmenį įregistruoti galima, tvirtina notaras; politinių partijų ir religinių bendruomenių dokumentus tikrina Teisingumo ministerija; profesinių sąjungų, biudžetinių įstaigų ir kitų teisės aktais įsteigtų viešųjų juridinių asmenų dokumentai pateikiami tiesiogiai valstybės įmonei Registrų centrui.

Juridinių asmenų registre taip pat kaupiami duomenys apie fizinius asmenis, galinčius sudaryti sandorius juridinio asmens vardu, kartu su tų asmenų parašų pavyzdžiais, įmonių pateikti metinės finansinės atskaitomybės dokumentai ir t. t.

Juridinių asmenų registro duomenys, registre kaupiami dokumentai ir kita registrui pateikta informacija yra vieša. Visiems asmenims suteikta galimybė susipažinti su Juridinių asmenų registro duomenimis ir dokumentais, tarp jų ir su finansinės atskaitomybės, turto vertinimo ataskaitomis, duomenimis apie įmonės teisinį statusą (reorganizavimą, bankrotą, likvidavimą). Tai padeda užtikrinti Lietuvos verslo skaidrumą, patikimumą ir patrauklumą.

Svarbiausios Registrų centro funkcijos tvarkant Juridinių asmenų registrą:

registruoti, įtraukti ar įrašyti į registrą juridinius asmenis, filialus bei atstovybes, jų duomenis, dokumentus ar informaciją;

laikinai įtraukti į registrą juridinio asmens pavadinimą;

suteikti ir įregistruoti juridiniam asmeniui paramos gavėjo statusą;

inicijuoti juridinio asmens likvidavimą;

teikti ir skelbti registro informaciją, teikti registre saugomų dokumentų kopijas valstybės institucijoms, fiziniams ir juridiniams asmenims.

Amerikos Studentai Sutinka Nuostabia Šeima


Prieš kelias savaites, studentai apsilankė Lietuvos Respublikos Užsienio Reikalu Ministerija. Per ši apsilankymą su ministru Vygaudu Usacku, kilo kalba apie nuostabia šeima kuri gyvena Šiaulių Rajone. Šios šeimos unikalumas tai kad tėvas ir motina išsivaikinę vienuolika vaiku. Ministras kvietė mus taip pat pasidžiaugti ir sutikti šia šeima.

Pagaliau pereita savaite dalis stažuotoju išvažiavo iš Vilniaus dėl šio nutarto susipažinimo. Išsivaizdavom bevažiuojant kad atrasim kuklu nameli, ir Lietuvos žalias lygumas pilni vaiku. Tačiau po valandos kelio nuo Vilniaus, mūsų autobusiukas įvažiavo ne prie mažos trobeles, o i didele liuksusine sodyba. Važiuodami keliuku pastebėjom profesine teniso aikštele, futbolo vartelius, ežero pakrantėj leptelį, ir daugiau nei viena krepšinio aikšte. Sustoje prie pagrindinio namo, susipažinom su ta didele šeima kur irgi ką tik buvo atvažiavę. Stažuotes studentai ir vaikai (paaugliai) pradėjo rasti bendra kalba, ir prieš visiems išsiskirstant prie numatytu aikščių, atvažiavo juodas BMW automobilis. Iš automobilio išlipo garsusis Lietuvos numylėtas krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. Tuomet visi suprato kad mes atvykome i jo asmeniška sodyba, ir vėliau studentai sužinojo kad jis savo patalpas užleido šeimai visam savaitgaliui.

Berniukai nuėjo lošti krepšini, mergaites pievelėj pradėjo metinėti tinklinio kamuolį. Po sporto visi brido i ežero šilta ir gaivinanti vandeni, ir vakare visi kartu susėdo ir valgę šeimos paruosta maistą. Iš kaimo šeima atsivežę agurkus, pomidorus, šviežiai pagamintus sūrius ir sviestus. Jie puošia stalą su vištiena ir kepsniais bei miško uogom ir pyragais. Šeimos vaišingumas man asmeniškai buvo labai akivaizdu ir gražu.

Pavalgę skaniai, visi toliau bendravo. Šarūnas Marčiulionis, Vygaudas Usackas ir kiti prisijungė prie žaidimų, ir vėliau kai kurie naudojosi pirtį. Vakarui sutemus, pradėjo visi dainuoti. Vienas užtrauke daina, ir visi prisijungė. Šarūnas pasiėmęs gitara, pradėjo groti ir studentus nustebino su savo muzikiniu talentu.

Buvo labai įdomu sutikti šią šeimą ir taip pat matyti Šarūno Marčiulionio sodyba. Nors mes išsivaizdavom kad ta diena mes sutiksime šeimą kaime, niekas nesiskundė kad praleidom diena su šeima Marčiulionio sodyboj. Pavalgėm skanu sveika šeimos auginta namini maistą, ir praleidom diena smagiai su naujais draugais.

Ekskursija į Registro Centrą


Vakar mane palydėjo kolegai i Juridiniu Asmenų Registro Centrą. Šios įstaigos pirmam aukšte tai Vilniaus Miesto Registro Filialas ir antram ir trečiam aukšte Registro Centro Juridinio Asmens Baze. Atvažiavome penkiese i centrą ir mus sutiko ir aprodė dvi administratores. Iš pradžių matėme kaip žmones registruoja savo juridine veikla. Man primine kaip Amerikoje yra registruojama masina (tik Lietuvoj daug sklandžiau ir greičiau viskas darėsi). Matėme kaip vienas vyras atvažiavo pakeisti kažkokios įstaigos vadovo vardą. Greitai prie langelio sekretore sutvarkė jo duomenis, ir vyras nuėjo i kasa sumokėti už paslaugas. Toliau mus nuvedę į antra ir trečią aukštą. Čia išmokom kaip vyksta visas priėmimas visu dokumentu iš visu filialu Lietuvoj. Kai kurie darbininkai informacija įrašo i kompiuteri, kiti su finansine ataskaita dirba, vyksta archyvavimas, ir daug tyrinėjimo. Man pakliuvo i aki kad keletą dalyku labai apsunkino sistema. Nors retas įvykis, mums Direktore parode naujai gauta Juridinio Asmens įsteigimo prašymą. Šiame prašyme Notaras sudėjo ir patvirtino visus dokumentus. Arčiau pasižiūrėję, mes matėme kad prašymo lapuose tas pats žmogus pažymėtas kaip prezidentas, tai ir dalyvis, ir vice-prezidentas ir tt. Pirmas dokumentas skelbia kad juridinis asmuo buvo asociacija, ir ant kitu dokumentu skelbia kad tai buvo vėl visai kitokia grupe. Vienu žodžiu visa informacija buvo neaiški ir visos įtrauktos partijos (notaras, registras, tas pats „prezidentas“) tiktai laika sugaišino.

Man taip pat krito i aki pati galutini registravimo darbą. Mes matėme kaip viena moteris sujungia visus duomenis ir įveda i kompiuteri su bar kodais, unikalias skaičiais, ir kita klasifikavimo informacija. Kai šia sujungta informacija suvesta i elektronini portalą, ja galima lengviau ir efektyviau naudotis. Matėme kad jos kabinete visi stalai buvo apkrauti su popieriais kuriuos jai dar reikėjo įvesti į šį portalą. Taip pat sužinojome kad net 5 kiti žmones dirba ta pati darbą, ir taip pat apkrauti. Kas stabdo darbą? Iš esmes ne tik vienas dalykas trukdo eiga. Žmones kurie išpildę dokumentus pateikti i registravimo centrą (tai buhalteriai ar notarai) jiems lengviau surinkti visa informacija ir įrašyti su ranka nei naudotis elektronine sistema (kur taip ar taip informacija turės buti įvesta). Jei iš pradžių juridinis asmuo nori pradėti veikla ir informacija iš pradžių pateiktu elektroniniu būdu, tai kada atsiras Vilniaus registro centre pas ta apkrauta moterį, jei nereikės valanda sėdėti mėginti suprasti ką su ranka žmogus buvo parašęs, tikrinti ar visa informacija atitinka, ir aplamai gaišinti laika vesdama informacija į sistema kur pati organizacija butu turėjus sugebėti pati daryti. Paklausius kiek žmonių dirba ta pati darbą Direktore atsake kad net kai kuria informacija i specialia elektronine programa kur informacija butu lengviau galima naudoti. Mane taip pat stebino tai kad jau Lietuva yra padarius įstatymą kur žmones norėdami juridinio asmens statusą turi būtinai šią informacija pateikti naudojanti ta elektronine forma, deja vis vien žmones su ranka rašo ir teikia informacija.

Aplamai Juridinio Asmens Registru Centras man paliko gera įspūdi. Pats pastatas naujai pastatytas ir gražiai europietiškai įrengtas. Buvome priimti susirinkimo kambarį, ir maloniai pavaisinti kava ir lietuviškais šokoladais. Matosi kad Lietuvos registravimo sistema bręsta ir vadovai taikosi prie sistemos ir gerina veikla tuo pačiu metu. Kaip žvelgiant man iš Amerikietiškos puses, įdomu išmokti kaip registravimo sistema vystosi, ir kokie netikėtini dalykai kliūna eiga. Mane skatina galvoti apie kaip Amerika registruoja juridinius asmenis ir nekilnojama turtą, ir duoda proga tobulinti mano supratima.

Soviet Voting System


I had an interesting conversation regarding the current system of voting in an independent Lithuania vs the "Old Soviet" way of voting many years ago. I was told that the Soviet Voting System in some cases spoke more to the needs of the individual. While voting for candidates, citizens would write directly on their ballots exactly what they wanted from the new candidate. People would in sentences write "I need a bus line from my university to my street", or "We need another preschool in our area." The votes for candidates would be tallied, and at the same time, the needs that the people wrote on their ballots would be read and sorted. The "wish list" items would be sorted into 3 piles. A pile of impossible needs that realistically could never be fulfilled, a pile of requests acheivable over time (at least in the term of the candidate), and a pile of requests that could be automatically met. Multiple requests for the same thing would obviously signal that that particular community does need the requested service or establishment.

Translations - Vertimai


Teisingumo Ministras – Attorney General
Teisingumo Vykdymas – Jurisdiction
Ministerija – Board/ Ministry
Projektas - Draft/Bill
Įstatymas - Law
Įstatas – Rule
Nutarimas – Resolution
Hipoteka - Mortgage
Hipotekos bankas – mortgage company
Hipotekos/įkeitimo debitorius – Mortgager
Hipotekos/įkeitimo kreditorius – Mortgage Creditor
Pajamu Mokestis – Income Tax
Komandiruote - Business Travel
Registravimo Mokestis - Registration Fee
Juridinis Asmuo - Legal Entity

"Registru Centras" Center of Registers



ESTABLISHED
On July 8 1997 under Resolution No 742 of the Government of the Republic of Lithuania.

STATUS
A public entity of limited civil liability incorporated on the basis of the State-owned property. It belongs to the State by the right of ownership*. Property and assets transferred to the Centre of Register and acquired by it are possessed, used and disposed of in trust.

MAIN FUNCTIONS
The Centre of Registers administers the Real Property Cadastre and Register, the Address Register, the Register of Legal Entities; creates, implements, develops and manages information systems of the mentioned and other registers, keeps register archives.

MANAGEMENT
Management bodies of the Centre of Registers are as follows: an institution exercising the rights and obligations of an owner, a collegial management body of the Centre of Registers - the Board and a single-person management body - the Director General. The Ministry of Justice of the Republic of Lithuania is the institution exercising the rights and obligations of the owner of the Centre of Registers.

*Interesting Point: Currently not receiving any funding from the state.

The Department of Registry within the Ministry of Justice


Within the Ministry of Justice, I work in the Department of Registry. This department oversees the Registry Center for Property as well as the Registry Center for Legal Entities. The two main registry centers oversee the local registry centers and work in conjuction with notaries to register legal entities or property. In terms of Property registry, there is one main registry center, and 15 affiliated local centers spread throughout Lithuania.

What are they registering?

1. real estate/property "nekilnojamas turtas"- directly translated "not liftable stuff". This is any building or any property.
This also includes a cadastre "kadastras" or map of property lines and the layout of the building.

2. legal entities: This includes businesses, corporations, political parties, religious groups, non-governmental organizations, non-profit organizations, public institutions, private institutions...

The Department of Registry in the Ministry of Justice oversees the legal order of the Registry Centers. It draws the parameters, institutes the laws and acts, oversees the fluidity and transparency, and handles the troubleshooting for all of the lower Registry Centers and affiliates throughout Lithuania.

"Teisingumo Ministerija" Ministry of Justice


The Ministry of Justice of the Republic of Lithuania was set up in 1918 and is one of fourteen ministries of Lithuania. From 1940-1990 the Soviet Union controlled all political and juridicial decisions, and therefore only by 1990 were all law making decisions returned to Lithuanian authorities. On December 10 2008, Remigijus Šimašius was appointed Minister of Justice. The ministry employs 155 people.

The Ministry of Justice is an executive authority with a mission to develop a legal system consistent with the rule of law and ensuring protection of human rights and freedoms.

Strategic objectives:

-Pursue efficient lawmaking able to ensure the quality of legislation;
-Pursue optimum operation of national registers ensuring the accessibility of - services and user-friendliness of registers;
-Pursue efficient operation of legal authorities able to ensure that the legitimate interests of all social groups are served.

Lithuanian First Impressions


In March of this year, I learned that the Lithuanian-American Foundation (Lietuviu Bendruomene) was organizing an internship program for College Students and recent graduates in Lithuania. The program would essentially find students an internship in their chosen field, and provide a small stipend as well as a place to stay.

I flew to Lithuania on June 30. I was eager to begin my internship at the Ministry of Justice, but was also thrilled to fly to Lithuania the summer that Vilnius was designated the "European Capital of 2009". I experienced the festivities and cultural celebrations the first weekend of my trip, and am now thrilled to stay to learn and gain new work related experiences.

I began working at "Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija" Ministry of Justice two weeks ago. I wrote about my first day of the internship in a journal entry:

"From the outside, the Ministry of Justice looked fairly sinple. Entering through the ancient wooden "church doors" my eyes met a giant wall of modern sliding glass, and past the wall two skeptical neatly dressed security guards. Thrown off a bit by the grim look on their faces, they asked "Who do you need to see", and and after a partially confusing moment, I was sent up to the third floor.

The building in general was to my surprise very beautifully renovated with no remnants of the 50 years of Soviet Rule. The walls and windows were no longer the grey that I had seen in so many older buildings, instead tastefully minimalistically decorated as you would see in Scandinavian or Western Countries.

I finally met with my director,Klaidas Navickas, and was relieved to find him to be a very approachable intersting person. We talked in general terms about our expectations and about what I would be doing during my time in his care. As we talked I noticed the screen-saver on his computer flashed images of men fishing and proudly holding giant 50 pound fish for the camera. I learned he had recently taken a trip to California, and seemed to really enjoy the outdoors.

Klaidas then walked me to my new "Kabinetas" or office where a computer and chair sat waiting for me. In this office, there were already three other young ladies working at their desks. I learned from the girls that Klaidas is not only a fisherman, but a well-known folk artist. Using paper, scissors, and small blades, he creates elaborate hand cut intricate works of art. The cut lines and symmetry are astounding, and I really feel honored to be working with such an artist."

LISS Studentai Aplanko Užsienių Reikalų Ministerija


Šių metu liepos 1-ą diena, Lietuvių Išeivijos Studentų Stažuotes (LISS) dalyviai nuvyko i Lietuvos Respublikos užsienių reikalų ministerija. Studentai susitiko su Vygaudu Ušacku ir praleido valandėle laisvai bendraujant su ministru. Studentams buvo proga papasakoti ministrui apie jų stažuotes darbus ir įspūdžius Lietuvoje taip pat pakalbėt apie mokslus ir tikslus Amerikoje. Ministras aprodė ministerijos patalpas, ir trumpai apibudino ministerijos darbą ir tvarką. Studentai žavėjusi ministerijos atnaujintais kambariais, ir ant sienos kabančiomis nuotraukomis su žymiais Europos ir Amerikos diplomatais. P. Usackas pristatė Užsienių Reikalu Ministerijos visuomenine veikla, ir pakvietę studentus bendradarbiauti. Buvo pamintas vienas toks labdaros pavyzdys, kai Lietuvos kaime gyvena nepaprasta šeima, kuri yra išsivaikinusi 11 vaikų. Nors jų gyvenimo sąlygos sunkios, meile ir vienybe nugali. Ministras pakvietę studentus aplankyti šią šeimą kad patys patirtu jų meile ir džiaugsmą, nežiūrint visų sunkumų.

Buvo įdomu susitikti su buvusiu Lietuvos ambasadoriu Amerikoje, ir džiaugiamės kad mums tokia proga pamatyti ministerija buvo suteikta. Mes daugiau suprantame Lietuvos Vyriausybine veikla, ir tuo labiau suprantam savo tęvų ir senelių kraštą.

Labas Naujiems Studentams, Viso Gero Kitiems!


Dainų ir Šokių Švenčių savaitgalis buvo reikšmingas laikas Lietuviu Išeivijos Studentu Stažuotei (LISS). Sis laikas pažymėjo vieniems studentams pradžia darbo ir gyvenimo Lietuvoj, o kitiems studentams - galą stažuotes keliones. Šis pasikeitimas leido pirmos bangos studentams pasidalinti mintimis ir išgyvenimais su naujais dalyviais, ir suteikė akimirka kur visi stažuotes studentai kartu galėtu pabendrauti. Šventes reginiai suteikę tvirta gryna lietuviška pradžia vieniems, ir nepaprasta stažuotes galą kitiems.

Dainų ir Šokių šventes ne tik davė studentams proga būti žiūrovais, bet ir kai kurie studentai patys buvo dalyviai. Vincas Gudinskas - kulinarijos studentas, iš Kanados buvo labai paveiktas Šokių Šventes, ir pats buvo šokių dalyvis. Ji labai paveikė šokti su 8000-ciais kitais dalyviais iš viso pasaulio. Jisai nesitikėjo kad tiek daug Lietuviu dalyvautu šventėje , ir kad jie taip pat lankytu ta tėvynę apie kuria jų tėvai ir seneliai pasakojo. Jis pajuto didele garbe dalyvauti tokioj didžioj ir džiugioj šventėj, ir jaute visu vienybe dainuojant Lietuviu Himną. Nors Vincas jau mėnesi stažuoja Lietuvoje, jis sako kad vis randa naujus įdomius dalykus.
Mes visi studentai pastebim naujus ir įdomius dalykus ne tik per Dainų ir Šokių Šventes bet taip pat savo darbuose.

Vilija Viliamaite iš Philadelphios labai daug naujienų sutiko kai priės Šokiu Švente atskrido i Lietuva pirma karta. Apie pirma savaite ir stažuote ji štai ką turėjo pasakyti. „ Aš labai džiaugiuosi kad pagaliau Lietuvoj. Man smagu buvo pamatyti visas šventes ir malonu sutikti gimines. Aš Amerikoj mokinausi Sveikatos Administravimą, tai įdomu matyti Lietuvos ligoniniu tvarka. Kur Amerikoje ligoniniu administracija naudoja kompiuterius, Lietuvoj kai kurie duomenys laikomi rankraščiu knygose. „

Alexandra Habanek taip pat dalyvavo Šokių Šventėj su Los Angelis Spinduliu, ir kaip Vilija-stažuoja ligoninėj. Po šventes savaitgalio, Alexandra grižo tiesiai i operacine. Štai ką ji mate: „Jau baigėsi šokių švente ir grįžau i ligonine pereita savaite pilvo chirurgijos skyriuje. Trečiadieni mačiau ne tik mano pirma operacija, bet ir antra, trečia ir ketvirta. Pasalino apendiksą ir tulžies pūsle (gallbladder) pacientams, ir pastebėjau kad dažniausiai tie pacientai yra vyresnio amžiaus ir pastorėję. Vienas daktaras juokavo kad per daug grietinės ir cepelinu valgė ir todėl akmenys atsiranda tulžies pūslėje. „

Alexandrai taip pat teko ligoninėj sutikti Amerikieti pacientą iš Kalifornijos. Po operacijos kai vyras atsibudo, Alexandra su juo pakalbėjo ir sužinojo kad jau jis 10 metu gyvena Vilniuje su šeima. Daktarai pamate kad jie du gerai angliškai susikalba, ir paprašė kad Alexandra grįžtu paaiškinti vyrui apie dieta mankšta, skausmą ir maudymasi nes jam lengviausia angliškai kalbėti .

Renatas Tukys is Detroito taip pat praleido laiko operacinėj. Nors dar amerikiečiu pacientu iš Detroito nesutiko jis pasidalino savo mintimis.
"Si praėjusį savaite buvo mano pirma pilna savaite darbe ligoninėje. Aš dirbu pilvo chirurgijos skyriuje ir ten teko stebėti operacijas, stebėti pacientus, ir bendrauti su daktarais. Man čia yra pirmas kartas iš taip arti matyti medicinine profesija kuria esu pasirinkęs ir tikrai kiekviena diena man pasidaro nauji įspūdžiai. Esu jau stebėjęs apendicito, tulžies pūsles, ir kepenų operacijas. Man irgi labai patinka bendrauti su daktarais ir matyti kaip skiriasi Amerikos ir Lietuvos sveikatos sistemos. Laukiu kitos savaites ir daugiau nauju įspūdžiu!"


Lina Maciunaite taip pat stažuoja ligoninėj, ir naudoja ši laika daugiau susipažinti su sveikatos profesijom. Apie pirma savaite ji rašo „Praeita savaite, aš pradėjau dirbti reabilitacijos skyriuje ligoninėje. Aš esu mechanikos inžinerijos studente bet fizioterapija mane domina. Šia stažuote leis man geriau susipažinti su fizioterapijos sritimi.“

Daina Kuraite is Kanados naudos šia stažuote geriau susipažinti su logopedijos sritimi. Kanadoj Daina baigus prancūzų kalba ir lingvistika, ir planuoja toliau studijuoti logopedija. Apie darbą Lietuvoj, Daina rašo: „ Būdama Lietuvoj, aš turėjau galimybe susitikti su kėliom logopedėm ligoninėje, ir gavau arčiau su viena padirbt. Aš taip pat praleidžiu laiko ne tik ligoninėj bet ir vaiku namuose. Dirbdama vaikų namuose, aš galiu kelias valandas praleisti su vaikais ir tada kelias valandas su logopede. Iki šiol, darbas įspūdingas ir tikrai vertas!“

Daiva Ragaite jau antrus metus dirba Lietuvoj, ir taip pat lanko vaiku namus. Daivos patyrimai nuo praeitu stažuotes metu su vaikais labai ja paveikė, tačiau si karta Daivos tikslai ir stažuotes darbai pasikeitė.
"Pereita savaite pradėjau stažuotis Vaiku Teises Kontrolieriaus Įstaigoje. Ten dirbsiu tris dienas per savaite, o kitas dvi dienas stažuosiu kūdikių namuose. Mane labai domina vaiku teises, ypač tarptautini įvaikinimą. Tikiuos, kad šia stažuote padės man daugiau suprasti vaiku teises ir jų svarbumą tarptautinėje srityje."

Lina Bublyte is Detroito taip pat ne pirma kart i Lietuva atskrenda padėti našlaičiam. Šiemet Lina grįžta jau nebe studente, o slauge. „Man smagu, nes galėsiu ne tik mylėti savo numylėtus našlaičius, bet ir juos gydyti. „ ji sake. Apie pirma diena sugrįžus i vaiku namus Lina sake „ suradau daug pazystamu veideliu—Ir džiaugsmas, nes buvau pasiilgusi, bet tuo pačiu gylus liūdesys, kad jie dar čia, neįvaikinti! Nutariau susikaupti, ir neliūdėti, bet džiaugtis vėl atradus “savo Vaikučius”! Pradėjome žaisti, džiaugtis, valgyti, praustis ir iš naujo suartėti.“

Lina Bublyte neseniai pradėjo dirbti vaiku namuose, o kaip ir pamainom Gintarės Radvilaites laikas Lietuvoj artėja galą. Gintare maždaug 2 mėnesius dirbo vaiku namuose, ir suartėjo ne tik su vaikais bet ir su vedėjom. Kai paklausta apie įdomų savaites įvykį, Gintare atsake „Šia savaite mūsų namai gavo nauja mergyte. Jos vardas yra Simona ir jinai gimė 2 Liepos 2009. Yra labai įdomu matyt tokia mažyte mergaite nes visai pamiršti kokie maži mes visi buvom. Simona visiškai neverkia, ir moka gerai valgyt! Irgi, viena ponia atkeliavo ir nori įvaikint viena naujagime. Yra labai įspūdinga kada šeimos nori įvaikinti nes yra labai daug nuostabiu vaiku kuriems reikia šeimos!“

Paulius Riškus iš Chicagos taip pat vaiku namuose yra dirbęs, bet šiais metais vėl sugriso i Lietuva dirbti Ligoninėje. Panašiai kaip ir Daiva Ragaite, Pauliaus patyrimai nuo prieitų metu labai ji paveikė, tačiau sugrįžo antrus metus padirbti. Paulius šia savaite dirbo operacinėj, ir mate apendikso pašalinimą. Jis labai įvertino kad daktarai ir anesteziologai mielai atsakinėjo jo klausimus apie operacijas. Jam taip pat buvo įdomu matyti apendikso pašalinimą laparoskopijos būdu , ir taip pat pjaustomu būdu. Paulius prieš kelis metus bedirbdamas ligoninėje susipažino su pacientu kur lyg šiol rysi yra palaikes.

Labai gražu kai studentai randa laiko praleisti su pacientais. Taip pat labai šaunu kada daktarai randa laiko praleisti su studentais.

Karolina Kliciute is Kanados taip pat Lietuvoj stažuojasi Ligoninėj. Vienas daktaras Karolina apvedė ir parode visa Vilniaus Universiteto Medicinos Fakultetą. „Vakar Daktaras Julius mums aprodė Medicinos Fakultetą. Buvo tikrai įdomu. Mes pirma matėm pagrindine paskaitų auditorija- kur man pasirodę lygtai butu tiesiai iš Harry Potter knygos. Visos sėdynes medines, ir rasimo stalas kaip siaurus ilgas gabalas medienos. Mane tada nuvedė i laboratorija. Matėm vieta kur studentai tyrinėja lavonus, ir sužinojau kad Lietuvoj labai sunku juos gauti. Tada nuvedė mane i anatomijos laboratorija kur kūno dalys ir organai praservuoti tyrinėjimams. Aš galėčiau visa diena ten pasilikti ir stebėti!“

Amerikonams studentams stažuoti ligoninėse Lietuvoj yra nepaprasta proga ne tik daugiau išmokti apie sveikata ir medicina, bet taip pat iš dalies išgyventi ir suprasti Lietuvos sveikatos sistema.

Siga Poskočiumaite jau visa vasara praleidžia Lietuvoj dirbdama operacinėj. Ji taip pat stebėjo operacijas, ir bendravo su daktarais ir bendradarbiais. Sužinojus daktaro mėnesine alga, Siga štai ką turėjo pasakyti „Šiandien aš sužinojau kiek chirurgo atlyginimas Lietuvoj yra. Aš tikrai buvau nustebinta kiek mažai, palyginus jiems mokama ir kai sužinojau, kad daug kas daktaru dirba antroje ligoninėj ar net ir privačioje klinikoj kad galėtu pragyventi. Amerikoje niekados negalvočiau, kad daktarui butu sunku užmokėti už butą arba masina, bet Lietuvoje dažnai taip ir būna. Ypač daktarams rezidentams sunku. Lietuvoje reikia šešis metus mokintis tapti daktaru. Tikrai po tiek daug mokslo reikėtu didesni atlyginimą. Aiškiai, Lietuvoje žmonės negali išsirinkti medicina kaip jų profesija vien užsidirbti daug pinigu. Daktarai turi tikra pašaukimą padėti kitiem šioj profesijoj- ir aš ta tikrai matau bedirbdama ligoninėj. „

Karolina Kliciute is Kanados taip pat Lietuvoj stažuojasi Ligoninėj. Vienas daktaras Karolina apvedė ir parode visa Vilniaus Universiteto Medicinos Fakultetą. „Vakar Daktaras Julius mums aprodė Medicinos Fakultetą. Buvo tikrai įdomu. Mes pirma matėm pagrindine paskaitų auditorija- kur man pasirodę lygtai butu tiesiai iš Harry Potter knygos. Visos sėdynes medines, ir rasimo stalas kaip siaurus ilgas gabalas medienos. Mane tada nuvedė i laboratorija. Matėm vieta kur studentai tyrinėja lavonus, ir sužinojau kad Lietuvoj labai sunku juos gauti. Tada nuvedė mane i anatomijos laboratorija kur kūno dalys ir organai praservuoti tyrinėjimams. Aš galėčiau visa diena ten pasilikti ir stebėti!“

Andrius Mikuckis nedirba ligoninėje, ir nedirba vaiku namuose. Iš Kalifornijos Buhalterio studentas praleido savo prima stažuotes savaite dirbdamas Lietuvos Respublikos tautiniu mažumų ir išeivijos departamente. Apie savo darbą ir bendravimą su bendradarbiais, Andrius rašo: „ Aš dirbu su buhalteriais ir jie mane mokina apie jų darbą. Šitas departamentas duoda pinigus išeivijos lietuviams kad jie galėtu tęsti lietuvybe. Mūsų darbas yra atsiskaityt jų išlaidas ir tikrinam jeigu jie išleido pinigus kaip buvo sakyta. Visi darbininkai čia yra labai malonus ir mane priima ir padeda kai ko nors nesuprantu. Mes normaliai visi einam papietaut kartu ir turim gera laika. Aš čia jau labai gerai susidraugavau su keliais darbininkais, tai nors daug darbo yra, mes vis tiek smagiai praleidžiam dienas. „

Pagaliau, aš Lina Berzinskaite stažuoju Teisingumo Ministerijoj. Aš kaip Andrius gerai susidraugavau su keliais bendradarbiais ir susižavėjus kad mano direktorius Klaidas Navickas Lietuvos tautodailės karpavimo ikonas. Aš dirbu su valstybiniais tarnautojais, ir mokinuosi apie Lietuvos nekilnojamo turto ir juridinio asmens registrą. Yra įdomu stebėti skirtumus tarp Lietuvos ir Amerikos įstatymus ir mastymus. Si stažuote man teikia proga labiau suprasti teisini pagrindą ne tik Lietuvoj bet ir Amerikoj. Kuriant teises aktus registro departamentas įvertina ir analizuoja užsienio valstybių (pvz. Vengrijos Suomijos Švedijos Airijos) pavyzdžius. Man teko taisyti anglu kalbos vertimus ir versti (iš Anglu i Lietuviu Kalba) Visuomenines Labdaros Organizacijų Projektą.

Iš viso paėmus, šia stažuote suteikia amerikonams studentams arčiausia varianta lietuviško gyvenimo Lietuvoj. Ne tik studentai iš šios programos gauna praktikos savo parinktoj srityj, studento lietuviu kalba, ir Lietuvos pažintis sustiprėja. Sugrįžę i Amerika, mes tapsim ne vien daugiau patyrę savo darbuose bet taip pat stipresni lietuviai.